Kangastelje tüüpMustriaparaadiga kangrutelg, žakardtelg, dobby kangastelg
Valmistamise aasta1916 (dateeritud)
ValmistajaTõnis Tilk
 Valmistamise kohtTori (Eesti)
 Viimane omanik/kudujaJaan Tohver (Tõnis Tilga lapselaps)
 Kangastelje laius Võimalus üles panna 1,2 ja 2 meetri laiune kangastelg
 Lisad Lendava süstiku süsteem, lisa lõimepoom, kanga servade kudumiseks niied (ultusäär)
 Niieraamide arve 32
 Tallalaudade arve 1
 Kangastelje seisukord Renoveeritud ja töökorras
Kõik algas sellest, et Pärnu lehes ilmus artikkel huvitavatest kangastelgedest ja meil oli sellest suvekoolis juttu. Õnneliku juhuse tõttu sain Jaan Tohveri telefoninumbri, kelle vanaisa oli kangasteljed valmistanud. Jaani vanaisa Tõnis Tilk (1872-1955) oli puusepp ja tisler, kes ehitanud isegi mitu koolimaja. Ta olevat oma kangasteljed valmistanud Sindi kalevivabriku(https://et.wikipedia.org/wiki/Sindi_kalevivabrik) seadmete järgi.  Koos kangastelje muude osadega valmistas ta kaks nö. pead, dobby pea ja žakard pea. Pea käib kangastelje peale. Mõlemad pead töötasid ainult ühe tallalauaga. Žakard peaga saab liita 32 niieraami ja dobby peaga 16 niieraami. Kangastelgedega oli kaasas käsitsi kirjutatud mahukas vihik. Tõnis Tilk valmistas kangasteljed oma naisele Alma-Wilhelminele.

Igal aastal külastan Tallinnas toimuvat Mardilaata. 2016 aasta laadale võtsin Tõnise tehtud masinad kaasa. Minu üllatuseks hakkasid mitmed lätlased elavalt vestlema minu väljapanekut silmitsedes. Lõpuks sain teada, et lätlane Peteris Vilumsons oli just sellised kangasteljed leiutanud. Oletan, et see juhtus veidi enne 1904 aastat. Ta andis välja ka neli raamatut õpetuste ja mustritega. Ja minu käes olev käsikiri oligi nende raamatute koopia. Kusjuures härra Vilumsonsi neljas raamat oli neljas keeles: läti, vene, saksa ja eesti. Leidsin vanadest eesti ajalehtedest kuulutusi, kus Vilumsonsi neljandat raamatut müüakse. Järeldan, et oskus ja teadmine nendest kangastelgedest oli Eestis olemas, kuid mingil põhjusel kaotasime selle 70-neks aastaks.

MTÜ IIDA Kursused eesmärk on saja aasta vanune tehnoloogia uuesti kasutusele võtta. Esimeseks sammuks sai Tõnis Tilga kangastelgede renoveerimine. 2017 aasta augustis toimub koolitus ja töötuba nende kangastelgede tutvustamiseks.

Tänan Silvi Kreinin, selle kangasteljeni juhatamise eest :-) ja Jaan Tohverit kangastelgede alles hoidmise eest.

Kogume igasugust infot sarnaste kangastelgede kohta Eestis.