Siin saad lugeda meie väljaannete kohta, mida need sisaldavad ja kuidas need sind aidata saavad. Esita ka oma tellimus siin oleva vormi kaudu.

Email again:
Soovid osta kangakudumise õppefilmi...vali üks või mitu

DVD “KANGAKUDUMISE ALGÕPETUS” ON PÕHJALIK JUHEND KANGASTELGEDE KOKKUPANEMISEST KUNI LIHTSAIMA (LABASE) SIDUSE RAKENDAMISENI. SAADUD OSKUSTEGA ON VÕIMALIK KUDUDA PÕRANDAVAIPU JA JÄMEDA KOELÕNGAGA KATTEID.

SELLELE JÄRGNEVAD DVD-D SISALDAVAD JUHENDEID EESTI RAHVAKULTUURIS LEVINUD KANGAKUDUMISTEHNIKATEST, MILLEDE JÄRGI VÕIB KUDUDA SEELIKURIIET, VESTIRIIET, SUURRÄTTE, VAIPU JA TEKKE.

DVD autor Eva-Liisa Kriis.

Hind 12.- eurot

DVD ”KANKAANKUTOMISEN PERUSKOULUTUS” ON PERUSTEELLINEN OPETUSVIDEO KANGASPUIDEN KOKOAMISESTA AINA YKSINKERTAISIMMAN KANKAAN (PALTTINAN) RAKENTAMISEEN. NÄILLÄ TAIDOILLA ONNISTUU RÄSYMATTOJEN JA KARKEIDEN KUDOSTEN KUTOMINEN.SEN LISÄKSI DVD-LLÄ ON VIRON KANSANKULTTUURISSA TAVALLISTEN KANKAANKUDONTATEKNIIKKOJEN ESITTELY, JOITTEN AVULLA ONNISTUU NIIN KANSANPUKUJEN HAME- JA LIIVIKANKAIDEN KUIN MYÖS HUOVAN JA LATTIAMATTOJEN SEKÄ VILLAISTEN, PELLAVALOIMISTEN PEITTEIDEN TEKO.

Kiinnostukseni kankaankudontaan heräsi oppiessani tekstiilisuunnittelijaksi Viron Taideakademiassa (Eesti Kunstiakadeemia).Nyt olen toiminut jo kahdeksan vuotta päätoimisena tekstiilituotteiden suunnittelijana ja valmistajana. Nyt, tutkittuani kaikenlaisia maailmalla käytössä olevia kangaspuita, olen valinnut itselleni käyttöön amerikkalaiset tietokoneohjatut kangaspuut.

tekijä: Eva-Liisa Kriis
Musiikin suunnittelu: Üllar Kallau
Graafinen suunnittelu: Eva-Liisa Kriis
Kääntänyt: Kristel Põldmaa ja Hannele PaunonenSUURRÄTT TULI TALUNAISTE RÕIVASTUSSE 19. SAJANDI II POOLEL NING OLI ALGSELT KASUTUSES PÕHJA- JA LÄÄNE- EESTIS NING SAARTEL.
SUURRÄTT ON RUUDUKUJULINE NARMASÄÄRISTUSEGA VILLANE RÄTIK, MIDA KANTI KOLMNURKSELT KOKKUMURTUNA ÕLGADEL. ISELOOMULIKUKS ON SELLELE RUUTMUSTER, TOIMNE TEHNIKA JA TUMEDAD TOONID. DVD-L TUTVUSTATAKSE SUURRÄTTE SILLAOTSA TALUMUUSEUMI KOGUDEST. KÄESOLEVALT PLAADILT LEIAD KASUTUSEL OLNUD SIDUSEID, ÕPETUSED LÕIME KÄÄRIMISEKS, RAKENDAMISEKS, KUDUMISEKS JA NARMASTE VALMISTAMISEKS. SAADUD OSKUSTEGA ON VÕIMALIK KUDUDA ERINEVATE SUURUSTEGA VILLASEID SALLE, PLEEDE VÕI VOODIKATTEID.

Autor: Eva-Liisa Kriis

Hind: 12.-


DVD „MAATELJED JA SÕBAKIRIKANGAS” ON KOLMAS OSA IIDA KÄSITÖÖBLOGI KANGAKUDUMISE ÕPPEFILMIDE SARJAST. SEEKORDNE ÕPE PÕHINEB MAATELGEDEL. VAATAME, KUIDAS NEED KOKKU KÄIVAD, KUIDAS KANGAST RAKENDADA JA KUIDAS LIHTSATE VAHENDITEGA MAATELJED KIRIKANGASTELGEDEKS ÜMBER EHITADA.
SIIN ON JUHENDID, KUIDAS ARVESTADA KATTETEKI LÕIME TIHEDUST JA VALIDA RAKENDUST ERINEVATE MUSTRITE SAAMISEKS. ÕPPIDA SAAB MITMEID KUDUMISVÕTTEID- LIHTTRIIBUD, KIRITRIIBUD, PINDPÕIME JA NAASTPÕIME. DVD SISALDAB TUTVUSTUST ETNOGRAAFILISTE KATTETEKKIDE NÄITEL, KUIDAS ANTUD TEHNIKAID KASUTADES TEKSTIILE ON KAVANDATUD.

TALLATUD LIHT- JA KIRITRIIPE KASUTATI KA RAHVARIIDESEELIKU JA PÕLLERIIDE VALMISTAMISEL. PÕIMETEHNIKAID SAAB KASUTADA LISAKS PÕRANDAVAIPADE KUDUMISEL. OLENEVALT OTSTARBEST ON VAID LÕIME TIHEDUS ERINEV.

Autor: Eva-Liisa Kriis
Hind: 12.-

DVD ”VÖÖ KUDUMISE ÕPETUS” ON NELJAS OSA IIDA KÄSITÖÖBLOGI KANGAKUDUMISE ÕPPEFILMIDE SARJAST.
KÕLAD on nelinurksed plaadikesed, mille nurkades on augud lõimelõngade jaoks. Kõlavöö kiri sõltub erinevat värvi lõimelõngade paigutusest kõlades. Vöö moodustub kõlade keeramisel keerdunud lõngasid koelõngaga ühendades. Kõlavöö laius sõltub kõlade arvust ja materjali jämedusest. Arhailist kõlavööd iseloomustavad äärekõlad ja mustrikõlad. Äärekõlades on neli lõnga ja mustrikõlades kaks lõnga. Mustrikõladega on võimalik kududa keerukamaid ornamente.
KIRIVÖÖ on tuntud rahvarõivaste peamise aksessuaarina. Vööd kootakse vööraamil või umbse ringina üles loodud lõimedega. Kui kõlavöö lõim on villane siis kirivöö lõimes on taustalõngad linased ning mustrilõngad villased. Koelõng on mõlemal juhul linane. Kirivöö üldrakendus on labane kuid villased mustrilõngad korjatakse vastavalt mustrile vöösse käsitsi. Labane rakendus kirivöö lõimes saadakse vahelikupulga ja niite või tihva abil.

DVD sisu:

1) kõlavöö ja arhailise kõlavöö kudumine
2) kirivöö kudumine vööraamil ja umbselt loodud lõimega
3) tihvaga kudumine
4) tutid ja narmad vöö otstesse

Autor: Eva-Liisa Kriis
Hind: 12.-


Sõidan külateel. Hallil, sombusel maastikul vilksatab äkki midagi päikeseliselt kollast. Korraks kangastub suvi, kuldne viljapõld ... Tagurdan. Ilm on tõesti vastik ja ilmselt selle tõttu on vana lauda aken kaetud päevinäinud tekstiiliga. See on üsna lihtne toimses tehnikas rebukollane kate, milles on värvilised naastpõimes ornamendid. Omanik on õnneks nõus vahetust tegema ja toon kanade kaitseks kodust sobivama eseme. See on minu esimene „päästeoperatsioon”.
Kui Sillaotsa Talumuuseumis suurrättide näitust üles seadsin, jalutas saalis üks mees, vaatas imestusega rätte ja ütles: „Pean igaks juhuks kontrollima, mille oma koerale alla panin.” Ega ma ei oskagi öelda, kui oluline on üksikinimese jaoks „päästa” oma kodus mõni vana ese. „Kiire on. Kes
jõuab seda „prahti” koguda ja alles hoida?” Ometi kerkib minevik aeg-ajalt pinnale nagu kivid põllust. Käesolevat raamatut koostades olen ma mõelnud külanaisele, kes kanu kasvatas, mehele näitusesaalist, rahvakunstihuvilisele moeloojale, muuseumitöötajale, folgituristile ja kangakudujale, kes ei ole leidnud kudumisjuhiseid hulgaliselt välja antud rahvarõiva- ja etnograafiliste tekstiilide kogumikest. Ärgem siis jätkem vanu esemeid tähelepanuta, need võivad kaunistada Sinu kodu või teha rõõmu kellelegi teisele.

Raamat sisaldab pea viitekümmet vana tekstiili koos fotode ja kangakudumisjuhistega 104 leheküljel eesti ja inglise keeles.

Autor: Eva-Liisa Kriis

Raamatut müüb Apollo raamatupood.